سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ
حکمت، روشنی هر دل است . [عیسی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 
پیام کارگر ، روش ، رییس جمهور ، ارتباطات ، مردم سالاری ، موفقیت ، یادگیری و تجربه ، نظام حکومت ، گزارش ، مردم ، انتخابات ریاست جمهوری ، پایان نامه ، برنامه ریزی ، زندگی بهتر ، حکومت ، احمدی نژاد ، دیکتاتوری ، تجربه و یادگیری ، رقابت مخرب ، بوروکراسی ، تاریخ ، اصلاح طلبان ، نویسنده شدن ، روحانی ، یادداشت متافیزیکی ، یادگیری ، آریستوکراسی ، احساس تنهایی ، برنامه ریزی زندگی ، شعر ، سایت های خبری ، سرمایه داری ، رسانه ، تبلیغ ، ترک عادت ، دموکراسی ، برنامه ریزی درسی ، انتخابات ، برده داری ، برنامه ، احساس ، آزادی ، اصول نوشتن ، کشمکش ، نخبه سالاری ، قانون ، مخاطب شناسی ، مخاطب شناسی در تبلیغات ، مراحل برنامه ریزی ، صدا و سیما ، فساد اداری ، فساد اقتصادی ، فساد سیستمی ، نیمه شب ، نیمه شب شما تلخ است؟ ، هاشمی رفسنجانی ، وبلاگ ، وقتی که می بینی و باور نمی کنی ، یآریستوکراسی ، یادداشت روز ، نمایشنامه ، نمایشنامه حروف الفبا ، نویسنده ، مردمسالاری ، مقایسه سایت های خبری ، ملت واشر گشاد ، فوکویاما ، فئودالیسم ، فارس ، فرهنگ ایران ، مردم ایران ، لیبرالیسم ، متدولوژی ، کارگر ، کرگدن ، کودتا ، کودتا چیست و از آن چه می دانیم؟ ، کودتای 1299 ، کودتای 28 مرداد ، نابودی یا بازگشت دیکتاتوری ها؟ ، المپیک ، استبداد ، استراتژی ، ایرانی ها ، بچه ها ، بچه های ایران ، بچه های سوریه ، بردگان ، آمریکا ، ابن خلدون ، آری این چنین بود برادر ، احساس گم شده ، انتخابات چه می شود؟ ، بورژوازی ، تاکتیک ، تابناک ، پایان تاریخ ، پلاسکو ، پوپولیسم ، راهبرد ، خرافات ، خودکشی ، دایره نحس ، درد دل ، دلم برای بچه ها می سوزد ، دلنوشته ، توین بی ، جامعه ، جنایت ، جنگ ، چرا انسان ها خودکشی می کنند؟ ، چگونه عادت بد را ترک کنیم؟ ، تبلیغات ، تبلیغات چیست؟ ، ترامپ ، رفسنجانی ، رهبر ، رهیافت ، رییسی ، ریاست جمهوری ، سوریه ، سینما ، شریعتی ، ستایش ، شوروی ،

آمار و اطلاعات

تعداد کل یاداشته ها : 138
96/4/8
1:14 ع

داشتم به اختلاف بین ایران و آمریکا فکر می کردم. البته این اختلاف خیلی قدیمی است اما در تازه ترین دور دو کشور باز هم دچار نوعی برخورد شده اند. انگار همه چیز با رفتن اوباما و آمدن ترامپ عوض شده است. انگار مرحله جدیدی در روابط آشفته دو کشور آغاز شده است.

وقتی در آمریکا اوباما و جان کری و کلینتون بر سر کار بودند و در ایران روحانی دو کشور در بهترین حالت از نظر روابط قرار داشتند. وقتی احمدی نژاد و اوباما بود و حالا که روحانی و ترامپ بدترین روابط را دارند. به هر حال حالا همه چیز عوض شده است. ترامپ به قول خودش نمی خواهد به ایران باج بدهد و رفتارهای ایران را نادیده بگیرد. انگار فقط یک گزینه در برخورد با ایران دارد و آن دشمنی و تهدید است. انگار از نظر دولت جدید آمریکا هشت سال ریاست جمهوری اوباما اصلا وجود نداشته است و او دنباله کار جورج بوش را گرفته البته تازه نفس تر و تندتر.

ترامپ می خواهد آمریکا را به دوران اوج عظمت خود برساند. درست مثل هیتلر که می خواست آلمان را به دوران اوج عظمت قبل از تحقیر به وسیله فرانسه و انگلیس قبل از شکست در جنگ جهانی اول برساند. ترامپ از اوباما قلبا متنفر است. زیرا به نظر او آمریکای بزرگ که بر جهان سروری می کرد را تبدیل به کشوری کرد که حتی به ایران باج می داد.

معلوم است که ترامپ در نوعی توهم به سر می برد. زیرا اوج و حضیض کشورها به اراده افراد بستگی ندارد. سیستم اقتصادی آمریکا مثل سابق توانمند نیست. آمریکا از نظر اقتصادی ضعیف شده است نه سیاسی. اصلا آمریکا نه در مقابل ایران یا کشورهای جهان سوم بلکه در مقابل مجموعه ای از رقبای بزرگ خود مثل روسیه چین حتی هند و البته اروپایی ها و برزیل و بسیاری قدرت های نوظهور دیگر مجبور شده است سهم خود را در بازار جهان کم کند.

شاید ترامپ با علم به ضعف آمریکا در مقابل رقبایش سعی خود را می کند که دوران سروری این کشور را احیا کند شاید هم اینطور فکر می کند که رقبای اصلیش دو کشور مثل چین و روسیه هستند که باید با آن ها شریک شود اما در مورد ایران کوچکترین امتیازی نباید بدهد و شاید فکر می کند برای زهر چشم گرفتن از رقبای بزرگ باید دشمنان کوچکتر را سرکوب کند. ترامپ هر طور فکر کند متاسفانه به ضرر ایران خواهد بود.

و یک چیز هم که در رابطه ایران و آمریکا همیشه مهم است قدرت های منطقه ای آتش بیار معرکه هستند. زمانی آمریکا از اسراییل و عربستان برای تقابل با ایران استفاده ابزاری می کرد حالا این کشورها در دشمنی با ایران متخصص شده اند و خودشان ارباب را تشویق می کنند که به دشمنی ادامه بدهد. اگر اختلاف ایران و آمریکا شعله کوچکی هم باشد آن ها با ریختن بنزین و باروت آن را تبدیل به آتشی بزرگ خواهند کرد.


95/11/15::: 9:47 ع
نظر()