سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
صبا
آنچه از دنیا نزد تو آید بستان و از آنچه به تو پشت کند روى بگردان ، و اگر چنین نتوانى بارى جستن را از حد در نگذرانى . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 
پیام کارگر ، روش ، ارتباطات ، رییس جمهور ، مردم سالاری ، موفقیت ، نظام حکومت ، مردم ، گزارش ، زندگی بهتر ، برنامه ریزی ، پایان نامه ، انتخابات ریاست جمهوری ، یادگیری و تجربه ، اصلاح طلبان ، احمدی نژاد ، بوروکراسی ، حکومت ، دیکتاتوری ، تجربه و یادگیری ، تاریخ ، رقابت مخرب ، نویسنده شدن ، روحانی ، برنامه ریزی زندگی ، آریستوکراسی ، احساس تنهایی ، یادداشت متافیزیکی ، یادگیری ، احساس ، اصول نوشتن ، آزادی ، برنامه ، برده داری ، برنامه ریزی درسی ، تبلیغ ، ترک عادت ، دموکراسی ، رسانه ، فساد سیستمی ، فساد اقتصادی ، فساد اداری ، سایت های خبری ، سرمایه داری ، قانون ، مراحل برنامه ریزی ، مخاطب شناسی در تبلیغات ، مخاطب شناسی ، نخبه سالاری ، نیمه شب ، کشمکش ، نویسنده ، نمایشنامه حروف الفبا ، نمایشنامه ، نابودی یا بازگشت دیکتاتوری ها؟ ، مقایسه سایت های خبری ، مردمسالاری ، مردم ایران ، متدولوژی ، لیبرالیسم ، فوکویاما ، ستایش ، فرهنگ ایران ، فارس ، فئودالیسم ، صدا و سیما ، شوروی ، شعر ، شریعتی ، سینما ، سوریه ، رهیافت ، رفسنجانی ، راهبرد ، دلنوشته ، دلم برای بچه ها می سوزد ، درد دل ، خودکشی ، خرافات ، چگونه عادت بد را ترک کنیم؟ ، چرا انسان ها خودکشی می کنند؟ ، جنایت ، جامعه ، توین بی ، ترامپ ، تبلیغات چیست؟ ، تبلیغات ، تاکتیک ، تابناک ، پوپولیسم ، پلاسکو ، پایان تاریخ ، بورژوازی ، بردگان ، بچه های سوریه ، بچه های ایران ، بچه ها ، ایرانی ها ، انتخابات چه می شود؟ ، انتخابات ،

آمار و اطلاعات

تعداد کل یاداشته ها : 75
95/12/5
5:50 ص

داشتم به اختلاف بین ایران و آمریکا فکر می کردم. البته این اختلاف خیلی قدیمی است اما در تازه ترین دور دو کشور باز هم دچار نوعی برخورد شده اند. انگار همه چیز با رفتن اوباما و آمدن ترامپ عوض شده است. انگار مرحله جدیدی در روابط آشفته دو کشور آغاز شده است.

وقتی در آمریکا اوباما و جان کری و کلینتون بر سر کار بودند و در ایران روحانی دو کشور در بهترین حالت از نظر روابط قرار داشتند. وقتی احمدی نژاد و اوباما بود و حالا که روحانی و ترامپ بدترین روابط را دارند. به هر حال حالا همه چیز عوض شده است. ترامپ به قول خودش نمی خواهد به ایران باج بدهد و رفتارهای ایران را نادیده بگیرد. انگار فقط یک گزینه در برخورد با ایران دارد و آن دشمنی و تهدید است. انگار از نظر دولت جدید آمریکا هشت سال ریاست جمهوری اوباما اصلا وجود نداشته است و او دنباله کار جورج بوش را گرفته البته تازه نفس تر و تندتر.

ترامپ می خواهد آمریکا را به دوران اوج عظمت خود برساند. درست مثل هیتلر که می خواست آلمان را به دوران اوج عظمت قبل از تحقیر به وسیله فرانسه و انگلیس قبل از شکست در جنگ جهانی اول برساند. ترامپ از اوباما قلبا متنفر است. زیرا به نظر او آمریکای بزرگ که بر جهان سروری می کرد را تبدیل به کشوری کرد که حتی به ایران باج می داد.

معلوم است که ترامپ در نوعی توهم به سر می برد. زیرا اوج و حضیض کشورها به اراده افراد بستگی ندارد. سیستم اقتصادی آمریکا مثل سابق توانمند نیست. آمریکا از نظر اقتصادی ضعیف شده است نه سیاسی. اصلا آمریکا نه در مقابل ایران یا کشورهای جهان سوم بلکه در مقابل مجموعه ای از رقبای بزرگ خود مثل روسیه چین حتی هند و البته اروپایی ها و برزیل و بسیاری قدرت های نوظهور دیگر مجبور شده است سهم خود را در بازار جهان کم کند.

شاید ترامپ با علم به ضعف آمریکا در مقابل رقبایش سعی خود را می کند که دوران سروری این کشور را احیا کند شاید هم اینطور فکر می کند که رقبای اصلیش دو کشور مثل چین و روسیه هستند که باید با آن ها شریک شود اما در مورد ایران کوچکترین امتیازی نباید بدهد و شاید فکر می کند برای زهر چشم گرفتن از رقبای بزرگ باید دشمنان کوچکتر را سرکوب کند. ترامپ هر طور فکر کند متاسفانه به ضرر ایران خواهد بود.

و یک چیز هم که در رابطه ایران و آمریکا همیشه مهم است قدرت های منطقه ای آتش بیار معرکه هستند. زمانی آمریکا از اسراییل و عربستان برای تقابل با ایران استفاده ابزاری می کرد حالا این کشورها در دشمنی با ایران متخصص شده اند و خودشان ارباب را تشویق می کنند که به دشمنی ادامه بدهد. اگر اختلاف ایران و آمریکا شعله کوچکی هم باشد آن ها با ریختن بنزین و باروت آن را تبدیل به آتشی بزرگ خواهند کرد.


95/11/15::: 9:47 ع
نظر()