سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
صبا
از آنچه نمی شود مپرس که آنچه شده است تو را بس است [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 
یادگیری و تجربه ، گزارش ، نویسنده شدن ، ارتباطات ، روش ، رییس جمهور ، مردم سالاری ، مردم ، پیام کارگر ، انتخابات ریاست جمهوری ، اصلاح طلبان ، آریستوکراسی ، احمدی نژاد ، احساس تنهایی ، رسانه ، تبلیغ ، دیکتاتوری ، بوروکراسی ، پایان نامه ، موفقیت ، نظام حکومت ، تاریخ ، برنامه ریزی ، ترک عادت ، رقابت مخرب ، روحانی ، زندگی بهتر ، درد دل ، تجربه و یادگیری ، حکومت ، برده داری ، یادداشت متافیزیکی ، شعر ، برنامه ریزی زندگی ، یادگیری ، احساس ، استبداد ، آزادی ، برنامه ریزی درسی ، برنامه ، دموکراسی ، دلنوشته ، اصول نوشتن ، روزگار من ، سایت های خبری ، سرمایه داری ، سینما ، فساد سیستمی ، فساد اقتصادی ، فساد اداری ، صدا و سیما ، قانون ، مراحل برنامه ریزی ، مخاطب شناسی در تبلیغات ، مخاطب شناسی ، مردم ایران ، نخبه سالاری ، نیمه شب ، وبلاگ ، کشمکش ، مقایسه سایت های خبری ، مصر ، مردمسالاری ، متدولوژی ، لیبرالیسم ، فوکویاما ، شوروی ، فرهنگ ایران ، فارس ، فئودالیسم ، طنز کارگری ، شریعتی ، سوریه ، سریال ماه و پلنگ ، ستایش ، رهیافت ، رفسنجانی ، راهبرد ، ترامپ ، دلم برای بچه ها می سوزد ، خودکشی ، خرید ، خرافات ، چگونه عادت بد را ترک کنیم؟ ، چرا انسان ها خودکشی می کنند؟ ، جنایت ، جامعه ، تیراندازی ، توین بی ، تبلیغات چیست؟ ، تبلیغات ، تاکتیک ، تابناک ، پوپولیسم ، پایان تاریخ ، بورژوازی ، بردگان ، بچه های سوریه ، بچه های ایران ، بچه ها ،

آمار و اطلاعات

تعداد کل یاداشته ها : 78
95/10/29
2:47 ص

آقای رفسنجانی برای حقیر آدم خاصی بود. نه اینکه او را از نزدیک بشناسم. من هم مثل میلیون ها ایرانی دیگر او را و بقیه حضرات را از پشت شیشه سرد تلویزیون ج.ا دیده بودم. ولی خوب به هر حال او را همه می شناختند. رفسنجانی با قد کوتاه و چشم های تنگ و صورت کم مو و لحن آرامش. تقریبا ویژگی های نژاد زرد داشت و قیافه مغولی اش او را از بقیه سران ج.ا متفاوت می کرد.

اما این ها برای تفاوت او با بقیه کافی نبود. رفسنجانی به اذعان دوست و دشمن مرد تیزهوشی بود. شم اقتصادی فوق العاده ای داشت و از معدود ملایان پولدار قبل از انقلاب بود. رفسنجانی یک روحانی دنیا گرای خالص بود و این نمی توانست عیب و ایرادی بر او وارد کند اگر ناگهان در تب و تاب انقلاب وارد صحنه سیاست نمی شد.

رفسنجانی با ویژگی هایی که به بعضی از آن ها اشاره شد و یک کارنامه نصفه نیمه مبارزاتی که در مقایسه با بقیه ملاها پربار ولی در مقایسه با مبارزان چپ زمان شاه تقریبا چیزی نبود در سال های اول انقلاب تبدیل به چهره اصلی عرصه سیاست ایران شد. البته ماجراهای بسیاری به او کمک کرد. حذف مردان درجه یک انقلاب مثل بهشتی و طالقانی از روحانیون یا بازرگان و بنی صدر از لیبرال ها و بسیاری دیگر عرصه را برای او باز کرد. مهر و محبت عجیب آقای خمینی نسبت به او پذیرش او از جانب پاسدارها و به ویژه چشم امید هزاران ملایی که با انقلاب امید بسیاری به بهره مندی از مواهب دنیوی داشتند رفسنجانی را تبدیل به قهرمان طبقه جدید حاکم بر ایران کرده بود. و این قهرمان واقعا نقش خود را به خوبی ایفا کرد و همه یارانش را به آنچه می خواستند رسانید. گرچه خود بعد از همین یاران نظامی روحانی لطمات بسیاری خورد.

او هشت سال جنگ ایران را مدیریت کرد تا فرصت کافی در تهران برای قلع و قمع مخالفان سیاسی فراهم شود با رسیدن آقای خمینی به پایان راه و نابودی اقتصادی ایران بر اثر جنگ بلافاصه قطعنامه صلح را پذیرفت. در سال 68 ابتدا با مرگ آقای خمینی کمک فراوانی به رهبری آقای خامنه ای کرد آنگاه خود با زرنگی های سیاسی خاصش بر منصب رییس جمهوری تکیه زد و به همین سادگی زمام قدرت ایران را به دست گرفت. تا 76 همه چیز بر وفق مراد رفسنجانی می گشت. اما با شروع دوران اصلاحات رویاهای او اندکی مخدوش شد.

سال های بعد در جنگ بین اصلاح طلبان و هسته اصلی قدرت در ایران اکبر هاشمی به تدریج از متن به حاشیه رانده شد. یکی دو باری سعی کرد دوباره به متن برگردد اما هر بار از یکی از جناح های قدرت شکست خورد. زمانی از اصلاح طلبان و زمانی دیگر از اصولگرایان و سخت ترین شکست را محمود احمدی نژاد 84 وارد کرد که تقریبا او را از نظر سیاسی رسوا کرد.

مرحوم رفسنجانی سال 84 چرخشی آشکار به سمت اصلاح طلبان پیدا کرد و این به دلیل همه نامهربانی ها با او از سمت یاران سابق اصولگرای خودش بود. البته دیگر خیلی دیر شده بود. گرچه سال 92 بار دیگر در طرف برنده ایستاد ولی این پیروزی بیش از آنکه نتیجه سیاست بازی او باشد نتیجه نیاز خود حکومت برای خلاصی از تحریم های کمرشکن بود.

چند سال آخر عمر را رفسنجانی به مزه مزه کردن خاطران دوران طلایی امام سپری کرد که گاه بیان خاطران دو نفره او و امام حتی دستمایه طنز منتقدان ولایتمدارش هم قرار می گرفت. آلودگی های بعضی افراد خانواده اش به خصوص مهدی هم طعم تلخی به این سال های رفسنجانی داده بود.

 


95/10/20::: 7:17 ع
نظر()