سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ
[ و در یکى از عیدها فرمود : ] این عید کسى است که خدا روزه‏اش را پذیرفته و نماز وى را سپاس گفته و هر روز که خدا را در آن نافرمانى نکنند روز عید است . [نهج البلاغه]
لوگوی وبلاگ
 

دسته بندی موضوعی یادداشتها
 
پیام کارگر ، روش ، رییس جمهور ، ارتباطات ، مردم سالاری ، موفقیت ، یادگیری و تجربه ، نظام حکومت ، گزارش ، مردم ، انتخابات ریاست جمهوری ، پایان نامه ، برنامه ریزی ، زندگی بهتر ، حکومت ، احمدی نژاد ، دیکتاتوری ، تجربه و یادگیری ، رقابت مخرب ، بوروکراسی ، تاریخ ، اصلاح طلبان ، نویسنده شدن ، روحانی ، یادداشت متافیزیکی ، یادگیری ، آریستوکراسی ، احساس تنهایی ، برنامه ریزی زندگی ، شعر ، سایت های خبری ، سرمایه داری ، رسانه ، تبلیغ ، ترک عادت ، دموکراسی ، برنامه ریزی درسی ، انتخابات ، برده داری ، برنامه ، احساس ، آزادی ، اصول نوشتن ، کشمکش ، نخبه سالاری ، قانون ، مخاطب شناسی ، مخاطب شناسی در تبلیغات ، مراحل برنامه ریزی ، صدا و سیما ، فساد اداری ، فساد اقتصادی ، فساد سیستمی ، نیمه شب ، نیمه شب شما تلخ است؟ ، هاشمی رفسنجانی ، وبلاگ ، وقتی که می بینی و باور نمی کنی ، یآریستوکراسی ، یادداشت روز ، نمایشنامه ، نمایشنامه حروف الفبا ، نویسنده ، مردمسالاری ، مقایسه سایت های خبری ، ملت واشر گشاد ، فوکویاما ، فئودالیسم ، فارس ، فرهنگ ایران ، مردم ایران ، لیبرالیسم ، متدولوژی ، کارگر ، کرگدن ، کودتا ، کودتا چیست و از آن چه می دانیم؟ ، کودتای 1299 ، کودتای 28 مرداد ، نابودی یا بازگشت دیکتاتوری ها؟ ، المپیک ، استبداد ، استراتژی ، ایرانی ها ، بچه ها ، بچه های ایران ، بچه های سوریه ، بردگان ، آمریکا ، ابن خلدون ، آری این چنین بود برادر ، احساس گم شده ، انتخابات چه می شود؟ ، بورژوازی ، تاکتیک ، تابناک ، پایان تاریخ ، پلاسکو ، پوپولیسم ، راهبرد ، خرافات ، خودکشی ، دایره نحس ، درد دل ، دلم برای بچه ها می سوزد ، دلنوشته ، توین بی ، جامعه ، جنایت ، جنگ ، چرا انسان ها خودکشی می کنند؟ ، چگونه عادت بد را ترک کنیم؟ ، تبلیغات ، تبلیغات چیست؟ ، ترامپ ، رفسنجانی ، رهبر ، رهیافت ، رییسی ، ریاست جمهوری ، سوریه ، سینما ، شریعتی ، ستایش ، شوروی ،

آمار و اطلاعات

تعداد کل یاداشته ها : 138
96/4/8
1:14 ع

آقای رفسنجانی برای حقیر آدم خاصی بود. نه اینکه او را از نزدیک بشناسم. من هم مثل میلیون ها ایرانی دیگر او را و بقیه حضرات را از پشت شیشه سرد تلویزیون ج.ا دیده بودم. ولی خوب به هر حال او را همه می شناختند. رفسنجانی با قد کوتاه و چشم های تنگ و صورت کم مو و لحن آرامش. تقریبا ویژگی های نژاد زرد داشت و قیافه مغولی اش او را از بقیه سران ج.ا متفاوت می کرد.

اما این ها برای تفاوت او با بقیه کافی نبود. رفسنجانی به اذعان دوست و دشمن مرد تیزهوشی بود. شم اقتصادی فوق العاده ای داشت و از معدود ملایان پولدار قبل از انقلاب بود. رفسنجانی یک روحانی دنیا گرای خالص بود و این نمی توانست عیب و ایرادی بر او وارد کند اگر ناگهان در تب و تاب انقلاب وارد صحنه سیاست نمی شد.

رفسنجانی با ویژگی هایی که به بعضی از آن ها اشاره شد و یک کارنامه نصفه نیمه مبارزاتی که در مقایسه با بقیه ملاها پربار ولی در مقایسه با مبارزان چپ زمان شاه تقریبا چیزی نبود در سال های اول انقلاب تبدیل به چهره اصلی عرصه سیاست ایران شد. البته ماجراهای بسیاری به او کمک کرد. حذف مردان درجه یک انقلاب مثل بهشتی و طالقانی از روحانیون یا بازرگان و بنی صدر از لیبرال ها و بسیاری دیگر عرصه را برای او باز کرد. مهر و محبت عجیب آقای خمینی نسبت به او پذیرش او از جانب پاسدارها و به ویژه چشم امید هزاران ملایی که با انقلاب امید بسیاری به بهره مندی از مواهب دنیوی داشتند رفسنجانی را تبدیل به قهرمان طبقه جدید حاکم بر ایران کرده بود. و این قهرمان واقعا نقش خود را به خوبی ایفا کرد و همه یارانش را به آنچه می خواستند رسانید. گرچه خود بعد از همین یاران نظامی روحانی لطمات بسیاری خورد.

او هشت سال جنگ ایران را مدیریت کرد تا فرصت کافی در تهران برای قلع و قمع مخالفان سیاسی فراهم شود با رسیدن آقای خمینی به پایان راه و نابودی اقتصادی ایران بر اثر جنگ بلافاصه قطعنامه صلح را پذیرفت. در سال 68 ابتدا با مرگ آقای خمینی کمک فراوانی به رهبری آقای خامنه ای کرد آنگاه خود با زرنگی های سیاسی خاصش بر منصب رییس جمهوری تکیه زد و به همین سادگی زمام قدرت ایران را به دست گرفت. تا 76 همه چیز بر وفق مراد رفسنجانی می گشت. اما با شروع دوران اصلاحات رویاهای او اندکی مخدوش شد.

سال های بعد در جنگ بین اصلاح طلبان و هسته اصلی قدرت در ایران اکبر هاشمی به تدریج از متن به حاشیه رانده شد. یکی دو باری سعی کرد دوباره به متن برگردد اما هر بار از یکی از جناح های قدرت شکست خورد. زمانی از اصلاح طلبان و زمانی دیگر از اصولگرایان و سخت ترین شکست را محمود احمدی نژاد 84 وارد کرد که تقریبا او را از نظر سیاسی رسوا کرد.

مرحوم رفسنجانی سال 84 چرخشی آشکار به سمت اصلاح طلبان پیدا کرد و این به دلیل همه نامهربانی ها با او از سمت یاران سابق اصولگرای خودش بود. البته دیگر خیلی دیر شده بود. گرچه سال 92 بار دیگر در طرف برنده ایستاد ولی این پیروزی بیش از آنکه نتیجه سیاست بازی او باشد نتیجه نیاز خود حکومت برای خلاصی از تحریم های کمرشکن بود.

چند سال آخر عمر را رفسنجانی به مزه مزه کردن خاطران دوران طلایی امام سپری کرد که گاه بیان خاطران دو نفره او و امام حتی دستمایه طنز منتقدان ولایتمدارش هم قرار می گرفت. آلودگی های بعضی افراد خانواده اش به خصوص مهدی هم طعم تلخی به این سال های رفسنجانی داده بود.

 


95/10/20::: 7:17 ع
نظر()